Jak jsem se stěhoval k Wedosu

Stěhování webů k Wedosu

Weby, které jsem nově dělal v roce 2013 jsem již registroval u wedosu a používal i jejich hosting označovaný jako no limit. Starší weby ale zůstavaly u stávajících registrátorů a na původním hostingu. U některých, hlavně těch rozsáhlejších jsem měl sice různé problémy, hlavně s rychlostí a občasným výpadkem, ale při představě stěhování na jiný hosting jsem se hrůzou budil ze spaní. Když si představím roky práce, která by přišla při nepovedeném stěhování vniveč, je to pro mě opravdové peklo.

Jednoho dne ale nastal poměrně zásadní problém s jedním webem na nejmenovaném hostingu, který byl pro mě v té době jasným favoritem. Přišel mi totiž od poskytovatele email, ve kterém se psalo že mi byl zablokován hosting k webu, údajně kvůli rozesílání spamu přes PHP skripty. Sice se mi to nezdálo, ale když mi byl povolen přístup na ftp, našel jsem tam „závadné soubory“ v jedné ze složek, a to konkrétně ve složce downloads. Začal jsem to řešit a nakonec se ukázalo, že to byla chyba hostingu, respektive prolomení jejich zabezpečení. To byla pro mě poslední kapka, protože web, který vytváří téměř polovinu mojeho měsíčního příjmu prostě nemůže dva tři dny stát (tak dlouho jsem se skutečně musel dožadovat přístupu na ftp) a okamžitě jsem rozhodnul o stěhování k Wedosu. Už žádné one man show, ale profi služby za naprosto srovnatelnou cenu (nakonec se ukázalo že levnější).

To z čeho jsem měl zpočátku obrovský strach se nakonec ukázalo jako úplná brnkačka. Na stránce wedosu jsem pouze zadal adresu webu, který chci přesunout a požádal o zaslání autorizačního hesla (jednalo se o CZ doménu) a poté k doméně objednal hosting. U CZ domény se neplatí žádné poplatky za změnu registrátora a tak stačilo zaplatit pouze hosting.

Při změně registrátora se DNS záznamy automaticky nemění, proto web běžel normálně dál. V administraci Wedosu jsem si našel interní adresu nového hostingu, na které je možnost web zprovoznit před samotným „přepnutím“ webu na nový hosting.

Web běžel na WordPressu a už delší dobu jsem stejně plánoval změny v šabloně a rozmístění pluginů, takže jsem to využil k větším změnám. Na novém hostingu jsem tak nainstaloval čistý wordpress a vyladil šablonu. Pak stačilo vyexportovat obsah z původního webu a importovat ho do nového webu. Měl jsem ještě drobný problém s tím, že mi nefungovaly totožné URL, protože jsem měl jiné nastavení trvalých odkazů  a po důkladné kontrole jsem web přepnul na hosting u wedosu (přepnutí je velmi snadné, v podstatě jedním klikem).

Poté následoval přesun dalších deseti wordpress webů, vše úplně bez problémů. Teď mě ještě čekají obchody běžící na Prestashopu a Opencartu a nakonec si nechávám weby na Joomle, kde plánuji provést při této příležitosti upgrade na joomla  2.5 (pokud se i podaří rozfungovat joomsef a ostatní komponenty)